polski English

O artystce

Katarzyna Stefanowicz - Equine Art

Szanowni Państwo.

Moją pasję zawsze dzieliłam miedzy sztalugą a stajnią... Ogromna miłość do koni pozwoliła mi na dogłębną analizę budowy tych pięknych zwierząt. Cały czas jednak dążę do perfekcji warsztatowej.

W malarstwie posługuję się delikatnie rozedrganą plamą, budując formę i przestrzeń światłocieniem. Staram się uchwycić liczne szczegóły, niedostrzegalne dla przeciętnego widza oraz zachować dobre proporcje. Jednak nadal najważniejsza jest forma. Jej właśnie podporządkowany jest kolor. Zanurzam swoje obrazy w tonacjach pochodzących z natury, często zgaszonych. Staram się uchwycić nieujarzmione i ulotne piękno koni, lśniący pot na sierści, spieniony pysk, bystre oko...

Chcę w swoich pracach uzyskać pewną teatralność, jakby reflektory skierowane były na jednego aktora grającego główną rolę. Wszystko inne pozostaje w cieniu. Operuję techniką najszlachetniejszą, jaką jest malarstwo olejne, nawiązując do najwybitniejszych malarzy epok ubiegłych, dążąc do perfekcji technologicznej. Maluje "chudo", wzorem Holendrów, nakładając kolejne warstwy, podkreślam iluzje przestrzeni w obrazie. Zamiast płótna używam ukochanego drewna, bardziej gładkiego dla uzyskania lepszych szczegółów, naturalnego oraz bardziej trwałego.

Swoje umiejętności doskonaliłam na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek grafika warsztatowa - serigrafia a następnie malarstwo olejne - sztalugowe. Uczestniczyłam w licznych plenerach. Swoje prace wystawiam w galeriach: "Ether" w Warszawie, "Tadeo" w Bielsko-Białej oraz w toruńskiej "Jest". Najczęściej jednak maluję na zamówienia indywidualne właścicieli i hodowców koni. Moje obrazy znajdują się u prywatnych kolekcjonerów w całej Europie. Nigdy nie powielam swoich prac.

Katarzyna Stefanowicz
katarzyna@stefanowicz.eu
+48 502 353 101
Facebook

Galeria

Counter